Krótki rys historyczny...

W lutym 1995 roku zostaje założona scenowa grupa De-Koder działająca na platformie C-64. Główną funkcję lidera grupy i grafika obejmuje Colitt, natomiast współzałożyciel Kapshel jest w niej koderem. W początkowej fazie działalności grupa pracuje nad kilkoma produkcjami, które nigdy nie ujrzały światła dziennego.

W październiku 1995 roku do De-Koder wstępuje Cucumbeer pełniący funkcje grafika, którego prace zostają użyte w późniejszych produkcjach. W tym samym roku zostaje wydane pierwsze demo grupy o nazwie "Scal" .

Pod koniec 1995 roku De-Koder wchłania grupę Landorm i dzięki tej fuzji pozyskuje dwóch nowych członków. Bizet i VSR poszerzają grono muzyków w szeregach grupy. W tym samym czasie grupa planuje współpracę z inną scenową grupą Palladium. Jednak ta szybko się rozpada i efektem tych planów jest notka kontaktowa grupy. Następnie do grupy zostają przyjęci pierwsi swapperzy, Hunter oraz Jolly Jumper, niebawem po nich wstępują kolejni Billy Fly oraz Bzyk, który dziś należy do czołówki polskich muzyków na Scenie C64 oraz spełnia się w roli edytora serwisu Emu64.

Na początku roku 1996 grupa wydaje kolejne dentro o nazwie "Genesis" . Do grupy wstępuje muzyk o ksywie Dr Piotr, a dzięki pomysłowi Kapshel`a powstaje kolekcja muzyczna o nazwie "Mikro music collection" .

W tym samym czasie z grupy odchodzą Jolly Jumper i Billy Fly. W miejsce tych ludzi wstępuje grafik Shead (niestety na krótko) i grafik oraz koder o ksywie Flayers.

W lipcu 1996 roku zostaje wypuszczona kolekcja fontów "Fonts collection #1" .

W wakacje 1996 roku grupa rozpoczyna pracę nad nowymi produkcjami i w celu zrealizowania zamierzeń przyjmuje dwóch nowych członków Freezer i Scorpio w charakterze koderów.

W październiku 1996 grupa wydaje kolekcję graficzną o nazwie "Mythical dream" . W tym czasie do grupy wstępuje Jonn Donn jako swapper.

W marcu 1997 roku De-Koder wydaje demo o nazwie "Warp Ten" . Do tego czasu z grupy odchodzi Hunter, a po wydaniu dema także Freezer i Scorpio.

W maju 1997 do grupy wstępuje po kilkumiesięcznej przerwie w scenowaniu swapper Thorgal i swapper Flea. Przygodę ze Sceną kończy Flayers, a De-Koder nabywa również kowerzystę o ksywie Diablo.

Na przełomie lipca i sierpnia światło dzienne ujrzały dwie nowe produkcje: notka kontaktowa Thorgal`a i kolekcja sampli "Vector Power" . Po wydaniu tych produkcji ze Sceny odchodzi Donn Jonn.

W połowie listopada 1997 do De-Koder wstępuje grafik Zeus, z którym niestety kontakt po krótkim czasie się urywa i żadna z jego prac nie zostaje wydana pod szyldem grupy.

Rok 1998 stawia grupę w obliczu dużej nieaktywności jej członków wynikającej z różnych przyczyn. Jednak nie jest to do końca prawdą, gdyż zostają wypuszczane pojedyncze prace jej członków na zjazdach North Party 2.0 w Bartoszycach czy Satellite 98 w Szczecinie.

Po spotkaniu w Knurowie, w marcu 1999 roku do De-Koder wstępuje muzyk o ksywie Data.


Stary skład De-Koder. Od lewej: Bizet, Thorgal, Data, Colitt, Kapshel.

Na listopad 2000 roku grupa zapowiada wydanie kolekcji muzycznej Bizet`a o nazwie "Mildew" zawierających 15 utworów tego twórcy, jednak nigdy nie zostaje wypuszczona z uwagi na brak aktywności, oraz opuszczających grupę członków. Zarówno Bizet jak i Kapshel zostają przeniesieni w stan nieaktywności z powodu ważniejszych priorytetów w ich życiu. Później opuszczają Scenę. Podobnie dzieje się z Thorgalem.

Mimo niedoborów w składzie w październiku 2002 roku De-Koder wydaje kolekcję muzyczną Daty o nazwie "Excentric" . Jest ona kompilacją 12-stu modułów na samplach tego muzyka. Kolekcja powstaje nakładem pracy dwóch aktywnych jej członków. Colitt`a za grafikę i spread, oraz Daty za muzykę i kod.

Następne produkcje w drodze...

Data/De-Koder/Tropyx